3M 3365/28SF
3365/28SF picture photo
Mfg. Part Number
3365/28SF
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 28COND 0.050 GRAY 500'
Datasheet Download
3365/28SF.pdf
Availability of 3365/28SF
QUANTITY
3365/28SF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3365/28SF
Internal Part NumberEIS-3365/28SF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series3365
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors28
Pitch0.050" (1.27mm)
Length500' (152.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.400" (35.55mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance10 GOhm
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3365/28SF
Related Links3365, 3365/28SF Datasheet, 3M Distributor
3365/28SF Details Description
Related parts for 3365/28SF
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN HERM TO18 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 7MM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf