Susumu RG1608N-752-D-T5
RG1608N-752-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
RG1608N-752-D-T5
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RG1608N-752-D-T5.pdf
Availability of RG1608N-752-D-T5
QUANTITY
RG1608N-752-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1608N-752-D-T5
Internal Part NumberEIS-RG1608N-752-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1608N-752-D-T5
Related LinksRG1608N-, RG1608N-752-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
RG1608N-752-D-T5 Details Description
Related parts for RG1608N-752-D-T5
TRANS PNP 50V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf