3M 3365/28SF
3365/28SF picture photo
Mfg. Part Number
3365/28SF
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 28COND 0.050 GRAY 500'
Datasheet Download
3365/28SF.pdf
Availability of 3365/28SF
QUANTITY
3365/28SF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3365/28SF
Internal Part NumberEIS-3365/28SF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series3365
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors28
Pitch0.050" (1.27mm)
Length500' (152.44m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorGray
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width1.400" (35.55mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance10 GOhm
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3365/28SF
Related Links3365, 3365/28SF Datasheet, 3M Distributor
3365/28SF Details Description
Related parts for 3365/28SF
RES 820 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 150A TO-220 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 100' datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
FIBER DOME STUB TERM 8 1.5K' DIE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf