3M 3365A/06NS
3365A/06NS picture photo
Mfg. Part Number
3365A/06NS
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 6COND 0.050 BLACK 100'
Datasheet Download
3365A/06NS.pdf
Availability of 3365A/06NS
QUANTITY
3365A/06NS Order Process
Ship out your order
Specifications of 3365A/06NS
Internal Part NumberEIS-3365A/06NS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series3365
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors6
Pitch0.050" (1.27mm)
Length100' (30.5m)
Wire Gauge28 AWG
Conductor Strand7 Strands / 36 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorBlack
Ribbon Thickness0.035" (0.89mm)
Ribbon Width0.300" (7.62mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance10 GOhm
First Conductor MarkRed
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3365A/06NS
Related Links3365A, 3365A/06NS Datasheet, 3M Distributor
3365A/06NS Details Description
Related parts for 3365A/06NS
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 8-SOIC datasheet.pdf
IC OCT D-TYPE LATCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN RECPT 70POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
HEADER 54POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf