AVX Corporation TPSB225K025R0900
TPSB225K025R0900 picture photo
Mfg. Part Number
TPSB225K025R0900
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1210
Datasheet Download
TPSB225K025R0900.pdf
Availability of TPSB225K025R0900
QUANTITY
TPSB225K025R0900 Order Process
Ship out your order
Specifications of TPSB225K025R0900
Internal Part NumberEIS-TPSB225K025R0900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Featured ProductTPS Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTPS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TPSB225K025R0900
Related LinksTPSB225K, TPSB225K025R0900 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TPSB225K025R0900 Details Description
Related parts for TPSB225K025R0900
CONN RING 14-16 AWG #6 PIDG datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 240MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
KIT CONNECTOR MATING LPX350 datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RING 10-12 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 6.3MM TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf