Illinois Capacitor 336BPS016M
336BPS016M picture photo
Mfg. Part Number
336BPS016M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
336BPS016M.pdf
Availability of 336BPS016M
QUANTITY
336BPS016M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336BPS016M
Internal Part NumberEIS-336BPS016M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)11.052 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current72mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336BPS016M
Related Links336BP, 336BPS016M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336BPS016M Details Description
Related parts for 336BPS016M
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
BRACKET CLEVIS MOUNT datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19P INLINE SKT SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf