Illinois Capacitor 336BPS025M
336BPS025M picture photo
Mfg. Part Number
336BPS025M
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
336BPS025M.pdf
Availability of 336BPS025M
QUANTITY
336BPS025M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336BPS025M
Internal Part NumberEIS-336BPS025M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBPS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)10.048 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current82mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336BPS025M
Related Links336BP, 336BPS025M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336BPS025M Details Description
Related parts for 336BPS025M
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40M/X datasheet.pdf
CONN JACK R/A 3-COND DBL OPEN datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
POT 1K OHM 0.4W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
GDT 145V 30% 15KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf