ITT Cannon, LLC MS3108E16-10SF16
MS3108E16-10SF16 picture photo
Mfg. Part Number
MS3108E16-10SF16
Brief Description
CONN PLUG 3 POS RT ANG W/SCKT
Datasheet Download
MS3108E16-10SF16.pdf
Availability of MS3108E16-10SF16
QUANTITY
MS3108E16-10SF16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3108E16-10SF16
Internal Part NumberEIS-MS3108E16-10SF16
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesDust Cap, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3108E16-10SF16
Related LinksMS3108E1, MS3108E16-10SF16 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3108E16-10SF16 Details Description
Related parts for MS3108E16-10SF16
CAP CER 1800PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
1.5 MINI CT LATTICE REC KEY C datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 16P 200MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf