Illinois Capacitor 336CKE250M
336CKE250M picture photo
Mfg. Part Number
336CKE250M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
336CKE250M.pdf
Availability of 336CKE250M
QUANTITY
336CKE250M Order Process
Ship out your order
Specifications of 336CKE250M
Internal Part NumberEIS-336CKE250M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCKE
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.536 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336CKE250M
Related Links336CK, 336CKE250M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336CKE250M Details Description
Related parts for 336CKE250M
IC FPGA 288 I/O 432MBGA datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 300MA 10.7 OHM datasheet.pdf
IC CAR RAD RX AM/FM RDS 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf