Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC0603F105CS
RC0603F105CS picture photo
Mfg. Part Number
RC0603F105CS
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/20W 0201
Datasheet Download
RC0603F105CS.pdf
Availability of RC0603F105CS
QUANTITY
RC0603F105CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0603F105CS
Internal Part NumberEIS-RC0603F105CS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height0.010" (0.26mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0603F105CS
Related LinksRC0603, RC0603F105CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC0603F105CS Details Description
Related parts for RC0603F105CS
IDC CABLE - MSD16K/MC16F/MCG16K datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 47K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER SOCKET datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
6173900 datasheet.pdf
BOX PIN HDR 50 POS 075 C/L datasheet.pdf