Vishay/BCcomponents SFR16S0003652FR500
SFR16S0003652FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003652FR500
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003652FR500.pdf
Availability of SFR16S0003652FR500
QUANTITY
SFR16S0003652FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003652FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003652FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003652FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003652FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003652FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003652FR500
TRANS NPN 20V 5A ATV datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CAP TACT ROUND RED datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
STATIC BAG MET-OUT 12"X18" 100PK datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .380" datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 2KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED COB CXB1512 2700K WHT SMD datasheet.pdf
IC DDR2 2GB 333MHZ CL5 84BGA datasheet.pdf