Nichicon UEP1H331MHD1TN
UEP1H331MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UEP1H331MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UEP1H331MHD1TN.pdf
Availability of UEP1H331MHD1TN
QUANTITY
UEP1H331MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1H331MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UEP1H331MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current460mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1H331MHD1TN
Related LinksUEP1H33, UEP1H331MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1H331MHD1TN Details Description
Related parts for UEP1H331MHD1TN
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 79POS datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 250V 125A datasheet.pdf
DRAWER 12.1X17.4X3.5" BE/GY datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 190MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X150X51MM 115VAC datasheet.pdf