Sullins Connector Solutions GBB20DHAN
GBB20DHAN picture photo
Mfg. Part Number
GBB20DHAN
Brief Description
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD
Datasheet Download
GBB20DHAN.pdf
Availability of GBB20DHAN
QUANTITY
GBB20DHAN Order Process
Ship out your order
Specifications of GBB20DHAN
Internal Part NumberEIS-GBB20DHAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GBB20DHAN
Related LinksGBB2, GBB20DHAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GBB20DHAN Details Description
Related parts for GBB20DHAN
CONN RECEPT VERT 68POS .050 SCSI datasheet.pdf
LED BAYONET MULTI T3-1/4 28V YEL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS PCB TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 7COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 19 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf