Amphenol Aerospace Operations MS3472W20-16BZ
MS3472W20-16BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W20-16BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472W20-16BZ.pdf
Availability of MS3472W20-16BZ
QUANTITY
MS3472W20-16BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W20-16BZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W20-16BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W20-16BZ
Related LinksMS3472W, MS3472W20-16BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W20-16BZ Details Description
Related parts for MS3472W20-16BZ
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 600mA (Switch) 28-TSSOP-EP datasheet.pdf
IC FPGA 476 I/O 1020BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT 30 AU 5POS datasheet.pdf
HDM DC STKG MOD 72 CKT 13MM datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 620MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
02P CMNL HDR ASSY PC NATL V0 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf