Illinois Capacitor 336SVH025MER
336SVH025MER picture photo
Mfg. Part Number
336SVH025MER
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
336SVH025MER.pdf
Availability of 336SVH025MER
QUANTITY
336SVH025MER Order Process
Ship out your order
Specifications of 336SVH025MER
Internal Part NumberEIS-336SVH025MER
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSVH
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)8.04 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current38mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336SVH025MER
Related Links336SVH, 336SVH025MER Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336SVH025MER Details Description
Related parts for 336SVH025MER
TVS DIODE 7.02VWM 12.71VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" WW datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 6UH 2.5A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 8 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf