Illinois Capacitor 336XMPL010MG19
336XMPL010MG19 picture photo
Mfg. Part Number
336XMPL010MG19
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 33UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
336XMPL010MG19.pdf
Availability of 336XMPL010MG19
QUANTITY
336XMPL010MG19 Order Process
Ship out your order
Specifications of 336XMPL010MG19
Internal Part NumberEIS-336XMPL010MG19
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesXMPL
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.0143 Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)336XMPL010MG19
Related Links336XMPL, 336XMPL010MG19 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
336XMPL010MG19 Details Description
Related parts for 336XMPL010MG19
IC DAC 8BIT DUAL R-R 20-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 6POS 4.2MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf