Illinois Capacitor 337RZM025M1013
337RZM025M1013 picture photo
Mfg. Part Number
337RZM025M1013
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V THRU HOLE
Datasheet Download
337RZM025M1013.pdf
Availability of 337RZM025M1013
QUANTITY
337RZM025M1013 Order Process
Ship out your order
Specifications of 337RZM025M1013
Internal Part NumberEIS-337RZM025M1013
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)804 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current535mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)337RZM025M1013
Related Links337RZM0, 337RZM025M1013 Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
337RZM025M1013 Details Description
Related parts for 337RZM025M1013
JUMPER-H1505TR/A3048S/X 2" datasheet.pdf
IC POT DUAL 200K 256POS 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
FAN GUARD 92MM WIRE MESH BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf