Bourns Inc. 3386B-1-200
3386B-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3386B-1-200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386B-1-200.pdf
Availability of 3386B-1-200
QUANTITY
3386B-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386B-1-200
Internal Part NumberEIS-3386B-1-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386B-1-200
Related Links3386B, 3386B-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386B-1-200 Details Description
Related parts for 3386B-1-200
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 8-DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 19.4VWM 34.2VC AXIAL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
DESOLDERING TIP .80MM datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf