Bourns Inc. 3386B-1-202LF
3386B-1-202LF picture photo
Mfg. Part Number
3386B-1-202LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386B-1-202LF.pdf
Availability of 3386B-1-202LF
QUANTITY
3386B-1-202LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386B-1-202LF
Internal Part NumberEIS-3386B-1-202LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386B-1-202LF
Related Links3386B-, 3386B-1-202LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386B-1-202LF Details Description
Related parts for 3386B-1-202LF
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 28QSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL PREC CLOCK PLL XO datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MICRODAA SET FXO OF VOIP 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 200MA 1.8 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-R/A MALE 10POS 3' datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 9.1A 22.36 MOHM datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 10.6V 0.08A 16SOIC datasheet.pdf