Bourns Inc. 3386F-1-200
3386F-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3386F-1-200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386F-1-200.pdf
Availability of 3386F-1-200
QUANTITY
3386F-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386F-1-200
Internal Part NumberEIS-3386F-1-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386F-1-200
Related Links3386F, 3386F-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386F-1-200 Details Description
Related parts for 3386F-1-200
CONN PIN 22-28AWG 50 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 16BIT FET 48-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
RES 68 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
IC BUS TXRX 8BIT DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 RW SN/PB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
3 POS KEY, MAN RIGHT PLASTIC datasheet.pdf