KEMET C420C104K5R5CA7200
C420C104K5R5CA7200 picture photo
Mfg. Part Number
C420C104K5R5CA7200
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL
Datasheet Download
C420C104K5R5CA7200.pdf
Availability of C420C104K5R5CA7200
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C420C104K5R5CA7200 Order Process
Ship out your order
Specifications of C420C104K5R5CA7200
Internal Part NumberEIS-C420C104K5R5CA7200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAximax 400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C420C104K5R5CA7200
Related LinksC420C104K, C420C104K5R5CA7200 Datasheet, KEMET Distributor
C420C104K5R5CA7200 Details Description
Related parts for C420C104K5R5CA7200
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.37M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MCU 16BIT 512K FLASH 144-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.1A 35.4 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 1.75A 102 MOHM datasheet.pdf
RES 437 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf