Bourns Inc. 3386F-1-205
3386F-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3386F-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386F-1-205.pdf
Availability of 3386F-1-205
QUANTITY
3386F-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386F-1-205
Internal Part NumberEIS-3386F-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386F-1-205
Related Links3386F, 3386F-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386F-1-205 Details Description
Related parts for 3386F-1-205
RELAY GENERAL PURPOSE 3PDT 7A 6V datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES SMD 3.24 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 2.87M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
RELAY TIME ANALG 8A 24-240V DIN datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 25A 125W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1.6KV RAD datasheet.pdf