Bourns Inc. 3386F-1-252
3386F-1-252 picture photo
Mfg. Part Number
3386F-1-252
Brief Description
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386F-1-252.pdf
Availability of 3386F-1-252
QUANTITY
3386F-1-252 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386F-1-252
Internal Part NumberEIS-3386F-1-252
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2.5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386F-1-252
Related Links3386F, 3386F-1-252 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386F-1-252 Details Description
Related parts for 3386F-1-252
CONN HEADER .100 SINGL STR 35POS datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
COAX CBL N-TYPE MALE/MALE,RA 12" datasheet.pdf
RES 475K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf