NorComp 180-015-172L000
180-015-172L000 picture photo
Mfg. Part Number
180-015-172L000
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
CONN DB15 MALE HD CRIMP TIN
Datasheet Download
180-015-172L000.pdf
Availability of 180-015-172L000
QUANTITY
180-015-172L000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-015-172L000
Internal Part NumberEIS-180-015-172L000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-015-172L000 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-015-173.pdf180-015-17(2,3)L000.stp180-015-17(2,3)L000.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Series180
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug for Male Contacts
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Mating Cycles-
Dielectric Material-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-015-172L000
Related Links180-015, 180-015-172L000 Datasheet, NorComp Distributor
180-015-172L000 Details Description
Related parts for 180-015-172L000
IC COMPARATOR QUAD HS LP 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 17POS GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.5UH SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 2W SMBJ datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM TH datasheet.pdf