Preci-Dip 514-87-478M26-131148
514-87-478M26-131148 picture photo
Mfg. Part Number
514-87-478M26-131148
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET BGA 478POS GOLD
Datasheet Download
514-87-478M26-131148.pdf
Availability of 514-87-478M26-131148
QUANTITY
514-87-478M26-131148 Order Process
Ship out your order
Specifications of 514-87-478M26-131148
Internal Part NumberEIS-514-87-478M26-131148
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series514
PackagingBulk
TypeBGA
Number of Positions or Pins (Grid)478 (26 x 26)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.055" (1.40mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)514-87-478M26-131148
Related Links514-87-478, 514-87-478M26-131148 Datasheet, Preci-Dip Distributor
514-87-478M26-131148 Details Description
Related parts for 514-87-478M26-131148
IC EEPROM 8KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TURRET FOR TYPE II CONTACT datasheet.pdf
HARDWARE MC9S12XE 80-PIN datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LOCAL BUS 8 DIGITAL INPUTS datasheet.pdf
CONN RACK & PANEL M 117POS datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 40W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
PLUG INLINE 4POS SLD CUP datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA datasheet.pdf