Stackpole Electronics Inc. RMCF1206FT4K87
RMCF1206FT4K87 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1206FT4K87
Brief Description
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RMCF1206FT4K87.pdf
Availability of RMCF1206FT4K87
QUANTITY
RMCF1206FT4K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1206FT4K87
Internal Part NumberEIS-RMCF1206FT4K87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1206FT4K87
Related LinksRMCF120, RMCF1206FT4K87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1206FT4K87 Details Description
Related parts for RMCF1206FT4K87
CONN CABLE CLAMP 5.8MM datasheet.pdf
TVS DIODE 190VWM 325.5VC AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP IN 250V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
IC 16BIT D TRANSP LATCH 48TSSOP datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 20-DSBGA (2.04x1.78) datasheet.pdf
20PMTA100CONNASSYWHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf