Vishay/Vitramon VJ1206A221MXGAT5Z
VJ1206A221MXGAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A221MXGAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A221MXGAT5Z.pdf
Availability of VJ1206A221MXGAT5Z
QUANTITY
VJ1206A221MXGAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A221MXGAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1206A221MXGAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A221MXGAT5Z
Related LinksVJ1206A2, VJ1206A221MXGAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A221MXGAT5Z Details Description
Related parts for VJ1206A221MXGAT5Z
FIXED IND 2.2UH 410MA 610 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC LATCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 475K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf