Bourns Inc. 3386G-1-205LF
3386G-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3386G-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386G-1-205LF.pdf
Availability of 3386G-1-205LF
QUANTITY
3386G-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386G-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3386G-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386G-1-205LF
Related Links3386G-, 3386G-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386G-1-205LF Details Description
Related parts for 3386G-1-205LF
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A SOT-89 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 100 NF 10% 160VDC AXIAL datasheet.pdf