Bourns Inc. 3386K-1-202
3386K-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3386K-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386K-1-202.pdf
Availability of 3386K-1-202
QUANTITY
3386K-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386K-1-202
Internal Part NumberEIS-3386K-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386K-1-202
Related Links3386K, 3386K-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386K-1-202 Details Description
Related parts for 3386K-1-202
TRIAC 200V 15A TO220 datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.2 OHM 5% 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8-MLP datasheet.pdf
CAP ALUM 0.68UF 10% 50V RADIAL datasheet.pdf
RED RND FLAT GRN GRN DIFF TAB datasheet.pdf
RES 604 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf