Bourns Inc. 3386M-1-205LF
3386M-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3386M-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386M-1-205LF.pdf
Availability of 3386M-1-205LF
QUANTITY
3386M-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386M-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3386M-1-205LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386M-1-205LF
Related Links3386M-, 3386M-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386M-1-205LF Details Description
Related parts for 3386M-1-205LF
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM LSZH MTRJ 2M1 datasheet.pdf
TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A MALE 19POS 6' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H GOLD datasheet.pdf