Bourns Inc. 3386M-1-503
3386M-1-503 picture photo
Mfg. Part Number
3386M-1-503
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386M-1-503.pdf
Availability of 3386M-1-503
QUANTITY
3386M-1-503 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386M-1-503
Internal Part NumberEIS-3386M-1-503
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386M-1-503
Related Links3386M, 3386M-1-503 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386M-1-503 Details Description
Related parts for 3386M-1-503
FUSE AUTO 25A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 6POS 18-20AWG RED datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 10A SIZE0 datasheet.pdf
SW PILOT LIGHT IP65 RED RND QC datasheet.pdf
LED RED DIFF 3X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 88.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 208.3VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf