Bourns Inc. 3386P-1-203T
3386P-1-203T picture photo
Mfg. Part Number
3386P-1-203T
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-1-203T.pdf
Availability of 3386P-1-203T
QUANTITY
3386P-1-203T Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-1-203T
Internal Part NumberEIS-3386P-1-203T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-1-203T
Related Links3386P-, 3386P-1-203T Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-1-203T Details Description
Related parts for 3386P-1-203T
CBL RIBN 27COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 2.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 1005 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 278VC SMCJ datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 26VC 8SOIC datasheet.pdf
GRN 3 POS BRUSHED METAL datasheet.pdf