Bourns Inc. 3386P-1-205LF
3386P-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3386P-1-205LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386P-1-205LF.pdf
Availability of 3386P-1-205LF
QUANTITY
3386P-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386P-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3386P-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386P-1-205LF
Related Links3386P-, 3386P-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386P-1-205LF Details Description
Related parts for 3386P-1-205LF
RES SMD 732 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 64-LQFP datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 5MHZ 64LFCSP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.65A 22 MOHM datasheet.pdf
Crystal 5.0680MHz 30ppm Series 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONTACT SKT 1MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf