Amphenol Aerospace Operations D38999/20WG39PN
D38999/20WG39PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WG39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
D38999/20WG39PN.pdf
Availability of D38999/20WG39PN
QUANTITY
D38999/20WG39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WG39PN
Internal Part NumberEIS-D38999/20WG39PN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WG39PN
Related LinksD38999/, D38999/20WG39PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20WG39PN Details Description
Related parts for D38999/20WG39PN
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
SENS SURFACE PROTEC SHEET SW-101 datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 20A 8DFN datasheet.pdf