Bourns Inc. 3386R-1-205
3386R-1-205 picture photo
Mfg. Part Number
3386R-1-205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386R-1-205.pdf
Availability of 3386R-1-205
QUANTITY
3386R-1-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386R-1-205
Internal Part NumberEIS-3386R-1-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386R-1-205
Related Links3386R, 3386R-1-205 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386R-1-205 Details Description
Related parts for 3386R-1-205
IC OPAMP VFB 400MHZ 16QSOP datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 1"X 36YD datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCVR 28SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 759 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf