Bourns Inc. 3386R-1-205LF
3386R-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3386R-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386R-1-205LF.pdf
Availability of 3386R-1-205LF
QUANTITY
3386R-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386R-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3386R-1-205LF
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386R-1-205LF
Related Links3386R-, 3386R-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386R-1-205LF Details Description
Related parts for 3386R-1-205LF
IC AMP AUDIO PWR 1.4W MONO 9USMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1.16A SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN. 8W MALE WAT datasheet.pdf
THERMISTORS-MINI GLASS PROBE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 20A QC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CARD GUIDE DEEP 4.0" 0.102" BK datasheet.pdf