Bourns Inc. 3386T-1-254
3386T-1-254 picture photo
Mfg. Part Number
3386T-1-254
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386T-1-254.pdf
Availability of 3386T-1-254
QUANTITY
3386T-1-254 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386T-1-254
Internal Part NumberEIS-3386T-1-254
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification3386T Series 30/May/2014
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)250k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386T-1-254
Related Links3386T, 3386T-1-254 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386T-1-254 Details Description
Related parts for 3386T-1-254
IC OTP 256KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 270V 250A MS-013 datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPDT 16UQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf