Vicor Corporation V28B28C150BS
V28B28C150BS picture photo
Mfg. Part Number
V28B28C150BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28C150BS.pdf
Availability of V28B28C150BS
QUANTITY
V28B28C150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28C150BS
Internal Part NumberEIS-V28B28C150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28C150BS
Related LinksV28B28, V28B28C150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28C150BS Details Description
Related parts for V28B28C150BS
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 4.9A 100 MOHM TH datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.3W SOT23 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC50H/AE50G/HKC50H datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 5POS R/A .400 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 60MA T-1 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
350 TB SPR PLU WF 2/ROWS datasheet.pdf
CAP FILM 75UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf