Cornell Dubilier Electronics SLP151M450E3P3
SLP151M450E3P3 picture photo
Mfg. Part Number
SLP151M450E3P3
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SLP151M450E3P3.pdf
Availability of SLP151M450E3P3
QUANTITY
SLP151M450E3P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLP151M450E3P3
Internal Part NumberEIS-SLP151M450E3P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.212 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current880mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLP151M450E3P3
Related LinksSLP151M, SLP151M450E3P3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SLP151M450E3P3 Details Description
Related parts for SLP151M450E3P3
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM W/CHOKE 8A datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS .050" GOLD datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf