Bourns Inc. 3386U-1-105R
3386U-1-105R picture photo
Mfg. Part Number
3386U-1-105R
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386U-1-105R.pdf
Availability of 3386U-1-105R
QUANTITY
3386U-1-105R Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386U-1-105R
Internal Part NumberEIS-3386U-1-105R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386U-1-105R
Related Links3386U-, 3386U-1-105R Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386U-1-105R Details Description
Related parts for 3386U-1-105R
JUMPER-H1507TR/A2015W/H1505TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0603 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 39POS datasheet.pdf
106US W 50FT 14-3 SO 1447 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
GUIDE,SCRAP datasheet.pdf
DDR3 SODIMM datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf