Bourns Inc. 3386W-1-204LF
3386W-1-204LF picture photo
Mfg. Part Number
3386W-1-204LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386W-1-204LF.pdf
Availability of 3386W-1-204LF
QUANTITY
3386W-1-204LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386W-1-204LF
Internal Part NumberEIS-3386W-1-204LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386W-1-204LF
Related Links3386W-, 3386W-1-204LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386W-1-204LF Details Description
Related parts for 3386W-1-204LF
REG 5V TO -12V .50A SIP SMD HRZ datasheet.pdf
RES SMD 1.8KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 23W NI-780S datasheet.pdf
IC INVERTER HEX SCHMITT 14SOEIAJ datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN,SKT,RT<,SLDR,FLATPAQ datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 OLIVE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
OSC XO 26.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 5A QC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf