Vishay/Dale RWR80S71R5FRBSL
RWR80S71R5FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S71R5FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S71R5FRBSL.pdf
Availability of RWR80S71R5FRBSL
QUANTITY
RWR80S71R5FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S71R5FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR80S71R5FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S71R5FRBSL
Related LinksRWR80S7, RWR80S71R5FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S71R5FRBSL Details Description
Related parts for RWR80S71R5FRBSL
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 6VDC 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
AMP DUAC/PL 04P HDR ASSY RA datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf