Bourns Inc. 3386W-1-501LF
3386W-1-501LF picture photo
Mfg. Part Number
3386W-1-501LF
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386W-1-501LF.pdf
Availability of 3386W-1-501LF
QUANTITY
3386W-1-501LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386W-1-501LF
Internal Part NumberEIS-3386W-1-501LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386W-1-501LF
Related Links3386W-, 3386W-1-501LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor