Bourns Inc. 3386X-1-471
3386X-1-471 picture photo
Mfg. Part Number
3386X-1-471
Brief Description
TRIMMER 470 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386X-1-471.pdf
Availability of 3386X-1-471
QUANTITY
3386X-1-471 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386X-1-471
Internal Part NumberEIS-3386X-1-471
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)470
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.375" H (9.53mm x 9.53mm x 9.53mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386X-1-471
Related Links3386X, 3386X-1-471 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386X-1-471 Details Description
Related parts for 3386X-1-471
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB24 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 500MHZ 8SO datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 1.2A 0603 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 40MSPS 80HTQFP datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.49 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP MICA 1800PF 5% 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN GIG-ARRAY PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC datasheet.pdf