Bourns Inc. 3386Y-1-200
3386Y-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3386Y-1-200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386Y-1-200.pdf
Availability of 3386Y-1-200
QUANTITY
3386Y-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386Y-1-200
Internal Part NumberEIS-3386Y-1-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3386 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386Y-1-200
Related Links3386Y, 3386Y-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386Y-1-200 Details Description
Related parts for 3386Y-1-200
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
WIRE HOLD DOWN PLUNGER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS THRU RA SKT datasheet.pdf