Bourns Inc. 3386Y-1-501
3386Y-1-501 picture photo
Mfg. Part Number
3386Y-1-501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3386Y-1-501.pdf
Availability of 3386Y-1-501
QUANTITY
3386Y-1-501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3386Y-1-501
Internal Part NumberEIS-3386Y-1-501
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.375" x 0.375" Face x 0.190" H (9.53mm x 9.53mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3386Y-1-501
Related Links3386Y, 3386Y-1-501 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3386Y-1-501 Details Description
Related parts for 3386Y-1-501
IC PLD 8MC 10NS 20PLCC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN SPRING 52POS DUAL .295 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
OSCILLATOR 2.048KHZ MEMS SMD datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
150000UF 40V 76X105MM 85C 15000H datasheet.pdf