Illinois Capacitor 338KXM010M
338KXM010M picture photo
Mfg. Part Number
338KXM010M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
338KXM010M.pdf
Availability of 338KXM010M
QUANTITY
338KXM010M Order Process
Ship out your order
Specifications of 338KXM010M
Internal Part NumberEIS-338KXM010M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXM
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)95.5 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)338KXM010M
Related Links338KX, 338KXM010M Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
338KXM010M Details Description
Related parts for 338KXM010M
RES 27 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 2X5MM RECT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
MIC MPIS 8 PORT ATTACHABLES datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
IP CORE FFT COMPILER EC/ECP datasheet.pdf
WA OPTICAL SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT PIN datasheet.pdf