Aries Electronics, Inc. 34-0518-10T
34-0518-10T picture photo
Mfg. Part Number
34-0518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 34POS GOLD
Datasheet Download
34-0518-10T.pdf
Availability of 34-0518-10T
QUANTITY
34-0518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 34-0518-10T
Internal Part NumberEIS-34-0518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)34 (1 x 34)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34-0518-10T
Related Links34-05, 34-0518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
34-0518-10T Details Description
Related parts for 34-0518-10T
MOD PWR INLET MED FILTER 1A PNL datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 2.54"LX2.3"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
ANTIVIBRATION CLIP 100 PCS datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
OSC XO 31.25MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf