Aries Electronics, Inc. 34-1518-10T
34-1518-10T picture photo
Mfg. Part Number
34-1518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD
Datasheet Download
34-1518-10T.pdf
Availability of 34-1518-10T
QUANTITY
34-1518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 34-1518-10T
Internal Part NumberEIS-34-1518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)34 (2 x 17)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)34-1518-10T
Related Links34-15, 34-1518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
34-1518-10T Details Description
Related parts for 34-1518-10T
RES MO 1W 1.5K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 40 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH BIP TO-92 datasheet.pdf
6CKT REV PICOFLEX SMT LATCHED HD datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 750MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf