TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 342A012-25/42-0
342A012-25/42-0 picture photo
Mfg. Part Number
342A012-25/42-0
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Boots, Caps
Brief Description
BOOT MOLDED ELAST FLUID RESIST
Datasheet Download
342A012-25/42-0.pdf
Availability of 342A012-25/42-0
QUANTITY
342A012-25/42-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of 342A012-25/42-0
Internal Part NumberEIS-342A012-25/42-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Boots, Caps
SeriesThermofit 342A0
TypeBoot, Transition - Side Breakout, 45°
Shell Size - Insert12
FeaturesAdhesive Coating, Fluid Resistant
ColorBlack
MaterialElastomer, Semi-Rigid
Large Diameter Supplied0.520" (13.2mm)
Large Diameter Recovered0.270" (6.9mm)
Small Diameter Supplied0.260" (6.6mm)
Small Diameter Recovered0.140" (3.6mm)
Large Recovered Length0.900" (22.9mm)
Small Recovered Length0.920" (23.4mm)
Total Length Supplied-
Total Length Recovered1.940" (49.3mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)342A012-25/42-0
342A012-25/42-0 Details Description
Related parts for 342A012-25/42-0
RES SMD 267K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DAC 10BIT MICROPWR I2C TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 15MM datasheet.pdf
IC FPGA 470 I/O 672FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W datasheet.pdf